po20112017

Srbsko by mělo být vojensky neutrální a nevstupovat do NATO, řekl Putinovi prezident Nikolič

14 NIKOLSrbský prezident Tomislav Nikolić při setkání se šéfem Kremlu Vladimirem Putinem dal najevo pochybnost, že by se Srbsko mohlo stát členem Severoatlantické aliance. Podle ruských agentur se v této souvislosti vyslovil pro vojenskou neutralitu své země.

"Srbsko by mělo zůstat vojensky neutrální. Jde o vyváženou pozici, bez členství v nějakém vojenském svazku," prohlásil podle agentury TASS Nikolić v Moskvě. Média ještě před jeho cestou do Ruska očekávala, že Putin bude Bělehrad odrazovat od dalšího přibližování k NATO.

Srbsko se stalo členem programu Partnerství pro mír v roce 2006 a o dva roky později NATO Bělehradu nabídlo zahájení "intenzivního dialogu", který je druhým stupněm k případnému členství. Nicméně srbská vláda tehdy o "posílení spolupráce" nežádala. Loni v březnu vstoupil v platnost individuální plán partnerství obou stran.

Nikolić potvrdil, že s Putinem hovořili i o nedávno Bělehradem ratifikované dohodě s aliancí. Jde prý především o práci technického personálu NATO, který se bude účastnit likvidace munice v jednom srbském městě. Dokument se týká diplomatické imunity představitelů NATO a logistické podpory.

"S prezidentem Putinem jsme o tom hovořili. Situace v Srbsku ani v Rusku není tak znepokojená, vzrušená," poznamenal Nikolić. "Prezident Putin rozumí tomu, co jsme podepsali," dodal.

Srbsko je tradičním spojencem Ruska. Nezapojuje se do kritiky vůči Moskvě a odmítá se připojit k sankcím proti Rusku. Zároveň ale usiluje o členství v EU a čelí silnému odporu proti tomu v nacionalistických kruzích podporovaných Kremlem.

Srbsko je Rusku vděčné především za podporu v odmítavém stanovisku k uznání nezávislosti Kosova, ale také za vetování rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která měla masakr spáchaný bosenskosrbskými silami ve Srebrenici v roce 1995 prohlásit za genocidu.

ZNAK FINALL

 

Vydává Československá obec legionářská, Sokolská 33, 120 00 Praha 2. Telefon: 224 266 235

Kontakty na Deník legie: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ,  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Mapa stránek