so20012018

Zpět Jste zde: Home Ekonomika Vicekancléř Gabriel chce, aby Německo podpořilo ne jen imigranty, ale i vlastní občany, CDU to odmítá

Vicekancléř Gabriel chce, aby Německo podpořilo ne jen imigranty, ale i vlastní občany, CDU to odmítá

14 GABOPožadavek vicekancléře a ministra hospodářství Sigmara Gabriela, aby se Německo odklonilo od úsporné politiky a kromě uprchlíků zvýšilo sociální výdaje i na "vlastní obyvatelstvo", vyvolalo v koaliční vládě roztržku.

Ministr financí Wolfgang Schäuble Gabrielův návrh označil za "ubohé tlachání". Napětí kromě migrační krize v koaliční vládě křesťanských demokratů (CDU) a socialistů (SPD) vyvolávají i nadcházející volby ve třech spolkových zemích.

Vicekancléř a sociální demokrat Gabriel v rozhovoru poskytnutém televizní stanici ZDF uvedl, že tváří v tvář příchodu statisíců uprchlíků do země od občanů stále častěji slýchá větu: "Pro ně děláte všechno, pro nás neděláte nic." To podle něj vypovídá o velmi nebezpečné atmosféře ve společnosti.

Vyzval proto, aby se vláda odklonila od přísně úsporného kurzu a spustila "nový solidární projekt pro vlastní obyvatelstvo". Obyčejní lidé musí podle Gabriela vidět, že se nezapomíná ani na jejich potřeby. Vznikat by tak měly podle něj například nové sociální byty či místa v mateřských školách.

Gabrielova výzva vyvolala ostrou reakci ministra financí z koaliční CDU Wolfganga Schäubleho, podle nějž jde jen o "ubohé tlachání". "Pokud bychom měli uprchlíkům - tedy lidem, kteří jsou ve vážné nouzi - pomáhat jen tehdy, pokud jiní, kteří nejsou v tak vážné nouzi, dostanou to samé nebo více, pak je to ubohé," uvedl. Zvládnutí krize má podle ministra financí nyní prioritu.

Gabriela zkritizovala i vlivná bavorská poslankyně Křesťanskosociální unie (CSU), která je třetí koaliční stranou v německé vládě, Gerda Hasselfeldtová. "Pan Gabriel hraje nebezpečnou hru, když proti sobě štve uprchlíky a sociálně slabé," uvedla.

Podle předních politiků SPD ale Schäublemu nejde o nic jiného než o to, aby udržel vyrovnaný rozpočet. A to jedině je prý "ubohé". Na stranu svého stranického předsedy se s obdobným požadavkem dnes postavil například i premiér Dolního Saska Stephan Weil. Sociální výdaje pro nejchudší by podle něj posílily soudržnost společnosti. "Co je důležitější: lidé v naší zemi nebo vyrovnaný rozpočet?" připojil se dnes k Schäublově kritice i ministr spravedlnosti za SPD Heiko Maas.

Kromě napětí kvůli migrační krizi komplikují vztahy koaličních partnerů ve spolkové vládě také nadcházející volby, které se budou ve spolkových zemích Bádensko-Württembersko, Porýní-Falc a Sasko-Anhaltsko konat již 13. března. Pravicově populistická Alternativa pro Německo (AfD), která by mohla například v Sasku-Anhaltsku získat až 17 procent hlasů, podle mnohých analytiků těží hlavně ze zklamání někdejších voličů SPD.

ZNAK FINALL

 

Vydává Československá obec legionářská, Sokolská 33, 120 00 Praha 2. Telefon: 224 266 235

Kontakty na Deník legie: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ,  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Mapa stránek