po20112017

Zpět Jste zde: Home Historie Pavel Wonka: poslední velká oběť v komunistickém Československu

Pavel Wonka: poslední velká oběť v komunistickém Československu

04 pavel wonkaVýchodočeský disident Pavel Wonka se stal před čtvrt stoletím posledním politickým vězněm komunistického režimu v Československu, který zemřel ve vězení. Tento "advokát chudých" zemřel 24. dubna 1988 v pouhých 35 letech za dosud nevyjasněných okolností ve věznici v Hradci Králové, rodina se o jeho smrti dozvěděla teprve o dva dny později. Po listopadu 1989 byl Wonka jako symbol odporu proti policejnímu a justičnímu násilí rehabilitován. 
"Byla to určitě poslední velká oběť v komunistickém Československu. Vypovídá to o tom, jak se v tehdejším Československu zacházelo s 'odpůrci režimu'," řekl jednou historik Tomáš Bursík. "Byla to naprosto zbytečná smrt oponenta komunistického režimu." Wonka se totiž před svým posledním zatčením chystal legálně vycestovat do Spolkové republiky Německo.


Vrchlabský rodák Wonka (narozen 23. ledna 1953) pocházel ze smíšeného manželství, měl německého otce a českou matku. Po vyučení automechanikem se v 70. letech třikrát neúspěšně pokoušel o přijetí na právnickou fakultu, vždy byl ale kvůli nevyhovujícímu posudku ze zaměstnání odmítnut. Studoval proto práva laicky a díky jejich znalosti se brzy stal "právníkem chudých", pomocníkem občanů proti státu.
Prvních pět měsíců strávil člen Jazzové sekce Wonka, který nebyl signatářem Charty 77 (tu podepsal jeho bratr Jiří), ve vazbě v roce 1982. V lednu 1984 byl opět zatčen a posléze na základě zfalšovaných údajů odsouzen okresním soudem v Náchodě za "rozkrádání socialistického majetku" na 14 měsíců. Byl ve věznici Plzeň-Bory. Po propuštění v roce 1986 ještě více kritizoval stávající režim a rozhodl se kandidovat jako nezávislý do Federálního shromáždění, což tehdejší ústava umožňovala. Volební komise jej však odmítla zaregistrovat a krátce po volbách v květnu 1986 byl spolu s bratrem Jiřím zatčen a obviněn z rozšiřování volebního programu a z "útoku na veřejného činitele".
V květnu 1987 byl Wonka odsouzen za pobuřování na 21 měsíců vězení a v srpnu 1987 byl převezen do věznice v Minkovicích v Liberci. Tam byl hned po příjezdu surově zbit, lékařské ošetření mu bylo i přes příznaky otřesu mozku odepřeno. Na protest proti tomu odmítl pracovat, což vedlo k dalším kázeňským trestům a k nové obžalobě z "maření výkonu úředního rozhodnutí". Kvůli zhoršujícímu se zdravotnímu stavu byl na nátlak veřejnosti převezen do vězeňské nemocnice na Pankráci, z vězení byl propuštěn v únoru 1988.
Opět zatčen byl o dva měsíce později v Trutnově, kde vyřizoval svou žádost o vystěhování do západního Německa. Okresním soudem v Trutnově byl 20. dubna 1988 odsouzen na pět měsíců za to, že nedodržoval podmínky tzv. ochranného dohledu (tento následný trest na tři roky dostal již u soudu v květnu 1987). K tomuto soudu byl dopraven na kolečkovém křesle a mluvil jen šeptem. Hned se odvolal, čtyři dny později kolem 18:00 zemřel.
Jeho pohřbu ve Vrchlabí se 6. května 1988 pod dozorem Státní bezpečnosti zúčastnilo až 2000 lidí, mimo jiné signatáři a mluvčí Charty 77, členové Jazzové sekce, Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných, zástupci osmi velvyslanectví a štáb německé veřejnoprávní televize ARD.
Po roce 1989 byl Wonka plně rehabilitován a zbaven obvinění, k určení a potrestání viníků ale nedošlo. Podle historika Bursíka nejsou známy žádné dokumenty, které by dokazovaly, že za smrt Wonky byl někdo potrestán, i když jednoznačně došlo k porušení tehdejších zákonů. V únoru 1990 byla ustavena dočasná komise předsednictva ČNR pro vyšetření okolností smrti Wonky. Pracovala do voleb v roce 1992 a výstupem byla zpráva, z níž vyplynula odpovědnost konkrétních osob. Prokuratura však případ odložila.
V roce 1999 vydalo Ministerstva vnitra osvědčení, že Wonka byl v evidenci Státní bezpečnosti jako nepřátelská osoba a že jeho svazek byl zničen. Na počest Wonky byl po něm pojmenován most v Pardubicích a ulice v Hradci Králové, Žďáru nad Sázavou, České Lípě či Praze-Stodůlkách. Hradec Králové, kde zemřel, mu v roce 2011 udělil čestné občanství.
Z hustě popsaných stránek sešitů Pavla Wonky z vězení vznikla letos vzpomínková kniha Rozhovory před smrtí, kterou napsal bývalý disident Miroslav Petr. Ten Wonku navštívil v jeho bytě ve Vrchlabí měsíc před tím, než zemřel. "Měl za sebou už ten nejhorší kriminál v Minkovicích, jemuž přezdívali koncentrační tábor a kde ničili politické vězně, šlo jim tam o život. Viděli jsme se tři týdny poté, co ho propustili, a měsíc před tím, než zemřel v hradecké věznici," vzpomínal.

ZNAK FINALL

 

Vydává Československá obec legionářská, Sokolská 33, 120 00 Praha 2. Telefon: 224 266 235

Kontakty na Deník legie: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ,  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Mapa stránek