19012018

Zpět Jste zde: Home Historie Novela ústavy v Polsku ohrožuje vládu práva, tvrdí komise Rady Evropy

Novela ústavy v Polsku ohrožuje vládu práva, tvrdí komise Rady Evropy

14 VENICEV Polsku jsou kvůli krokům tamního konzervativního kabinetu v ohrožení vláda práva a demokracie. K tomuto závěru podle polského deníku Gazeta Wyborcza dospěl poradní orgán Rady Evropy ve své zprávě, která se týká sporné novely zákona o ústavním soudu. Polský parlament novelu schválil na přelomu roku.

Členové takzvané Benátské komise, jež působí od roku 1990 jako poradní orgán Rady Evropy, navštívili Polsko v únoru. Úkolem komise je obecně podpora evropských standardů při přijímání ústavy a při ústavních změnách a do Polska ji pozval ministr zahraničí, který chtěl znát její názor na ústavní novelu.

Ze zatím oficiálně nezveřejněné závěrečné zprávy komise citoval o víkendu deník Gazeta Wyborcza. Pracovní verze závěrů podle něj hovoří o tom, že Polsko "zabředlo do ústavní krize" a varuje, že "pokud ústavní soud nebude schopen řádně konat svou práci, není v ohrožení jen vláda práva, ale i demokracie a lidská práva".

Vládní mluvčí Rafal Bochenek potvrdil, že kabinet návrh závěrečné zprávy dostal, ale upozornil, že komise k finálnímu znění svých doporučení ještě nedospěla. Konečnou verzi zprávy bude Rada Evropy schvalovat na svém zasedání 11. a 12. března.

Novela zákona o ústavním soudu podle opozice spolu se spory o jeho složení částečně paralyzuje činnost této soudní instituce. Vláda premiérky Beaty Szydlové naopak tvrdí, že hluboké institucionální změny jsou nezbytné, aby odstranily překážky chystaným reformám a aby noví konzervativní vládci země mohli splnit sliby voličům, kteří je podpořili.

Názory renomované Benátské komise nejsou právně závazné, jde však o mimořádně respektovanou součást evropského práva, a polská vláda předem slíbila, že bude na její názor brát zřetel.

ZNAK FINALL

 

Vydává Československá obec legionářská, Sokolská 33, 120 00 Praha 2. Telefon: 224 266 235

Kontakty na Deník legie: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ,  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Mapa stránek