po20112017

Zpět Jste zde: Home Historie Fico obdrží od prezidenta pověření k sestavení nové vlády

Fico obdrží od prezidenta pověření k sestavení nové vlády

14 ROBERTSlovenský prezident Andrej Kiska dnes pověří dosavadního premiéra a předsedu Směru-sociální demokracie (Směr-SD) Roberta Fica sestavením nové vlády.

Většina z celkového počtu osmi stran, které se po sobotních volbách dostaly do sněmovny, ale již odmítla se sociálními demokraty jednat o povolební spolupráci.

Směr-SD, který v roce 2012 postavil jednobarevnou vládu, bude mít v novém 150členném parlamentu místo dosavadních 83 křesel jen 49 poslanců. Potřeboval by tak získat koaliční partnery, aby vznikl stabilní kabinet.

Již pět stran a hnutí včetně dosavadní pravicové opozice ovšem oznámilo, že se Směrem-SD vyjednávat nebudou. Sám Fico po volbách zase vyloučil spolupráci s krajně pravicovou stranou Kotleba-Lidové strana Naše Slovensko. To by znamenalo, že sociální demokraté by nedokázali vytvořit vládu s potřebnou většinou v Národní radě.

Pokud se Směru-SD sestavit kabinet nepodaří, pomyslnou štafetu hodlá převzít liberální strana Svoboda a solidarita (SaS), která skončila ve volbách překvapivě na druhém místě. K vytvoření vlády bez Směru-SD by SaS ale musela dát dohromady širokou koalici stran pravého středu s různými programy a hodnotami.

Politologové i média po zveřejnění výsledků voleb hovoří o patové situaci, předpovídají komplikovaná jednání o příští vládě a často se zmiňují o možnosti předčasných voleb.

ZNAK FINALL

 

Vydává Československá obec legionářská, Sokolská 33, 120 00 Praha 2. Telefon: 224 266 235

Kontakty na Deník legie: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ,  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Mapa stránek