po20112017

Zpět Jste zde: Home Historie Syrská opozice oznámila, že se zúčastní rozhovorů v Ženevě

Syrská opozice oznámila, že se zúčastní rozhovorů v Ženevě

14 ASSSyrská opozice oznámila, že se zúčastní mírových rozhovorů s vládou, které začnou v pondělí v Ženevě. Šance dosáhnout dohody s režimem v Damašku nejsou ale podle ní nijak velké, uvedla ve svém prohlášení opoziční vyjednávací komise (HNC).

Zmocněnec OSN Staffan de Mistura očekává, že jednání, která se konají v době pátého výročí od začátku války, potrvají deset dní. V Sýrii začalo před dvěma týdny platit příměří mezi opozicí a vládou. Klid zbraní se nevztahuje na radikály z hnutí Islámský stát a fronty An-Nusra.

HNC se chce při jednáních soustředit na vytvoření dočasné vlády a bude trvat na zachování syrské územní celistvosti, uvedla komise v prohlášení. Opozice se prý jednání zúčastní, protože se "zavázala zastavit prolévání syrské krve a chce najít politické řešení". Podle šéfa HNC Rijáda Hidžába je potřeba udělat vše pro to, aby bylo sníženo utrpení syrského lidu.

"Víme, že oni (vláda) páchají zločiny a připravují se v nadcházejícím období na leteckou i pozemní eskalaci konfliktu," dodal Hidžáb, nicméně bez jakýchkoli podrobností.

Hajsam Mannáa, který patří ke koalici arabských a kurdských skupin, uvedl, že se rozhovorů nezúčastní. Byl prý pozván, nemyslí si ale, že budou jednání úspěšná. "Nic se nezměnilo...nemám rád prohru...a nechci se účastnit krachujícího projektu," dodal. Minulé kolo rozhovorů Mannáa rovněž bojkotoval, protože nebyli pozváni alespoň dva kurdští vůdci. To je ale nepřijatelné pro Turecko, které považuje kurdské milice YPG za teroristy.

Původně mělo druhé kolo syrských rozhovorů začít již 7. března, na počátku měsíce ale de Mistura termín odsunul na 9. a posléze na 10. března. V úterý oznámil, že "z logistických důvodů" začnou rozhovory ještě později.

Druhé kolo mírových jednání by mělo probíhat nepřímo, stejně jako to první, které začalo v Ženevě na konci ledna. Pozváni byli stejní zástupci, kteří se zúčastnili prvního kola mírového procesu.

ZNAK FINALL

 

Vydává Československá obec legionářská, Sokolská 33, 120 00 Praha 2. Telefon: 224 266 235

Kontakty na Deník legie: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ,  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Mapa stránek