19012018

Juncker ujistil Řecko, že v migrační krizi má podporu EK, podle Rakouska spoluvinu nese Německo

14 JUNŘecko může počítat s "neochvějnou podporou" Evropské komise při zvládání migrační krize. Šéf komise Jean-Claude Juncker o tom v telefonicky ujistil řeckého premiéra Alexise Tsiprase, řekl mluvčí komise Margaritis Schinas.

Zároveň také potvrdil, že ve středu by měly být oznámeny detaily způsobu, jak finančně Řecku v migrační krizi pomoci.

Řekové se dostávají do obtížné situace poté, co státy západního Balkánu začaly kvůli neustávající migrační vlně zavírat své hranice a už i Rakousko přijímá na své území jen stanovený počet běženců.

Dění na makedonsko-řecké hranici, kde byl proti migrantům použit i slzný plyn, Schinas komentoval slovy, že komise je děním znepokojena, a ačkoliv Makedonie má plné právo na ochranu vlastních hranic, jediným řešením je společný postup evropských zemí. "Opatření na hranicích musí být vždy v souladu s mezinárodním a evropským právem," podotkl mluvčí.

Uprchlíci, kteří se z Turecka přes Balkán pokoušejí dostat dál do Evropy, tak v tisícových počtech uvízli v Řecku. V zemi, která má stále hluboké hospodářské potíže, tak začínají podle pozorovatelů hrozit také velké humanitární problémy.

Rakouský ministr obrany Hans Peter Doskozil prohlásil, že spoluvinu na situaci na řecko-makedonské hranici nese Německo. Chaos na hranici podle něj ukazuje i bezradnost Evropské komise. "Německo je za to spoluodpovědné a tuto bezradnost prodlužuje," řekl Doskozil. Rakousko podle něj bude každopádně trvat na svých národních opatřeních. Vídeň nedávno oznámila limity pro přijímání uprchlíků. Doskozil řekl, že nevěří v urychlené společné evropské řešení.

Ve středu proto Evropská komise plánuje nabídnout způsob, jak by bylo možné Řecku v této situaci pomoci. Podle informací médií by měla pomoc počítat nejspíš v tříletém horizontu s částkou až 700 milionů eur (skoro 19 miliard Kč), které by mohly využít všechny země unie postižené migrační krizí.

Foto ČTK

ZNAK FINALL

 

Vydává Československá obec legionářská, Sokolská 33, 120 00 Praha 2. Telefon: 224 266 235

Kontakty na Deník legie: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ,  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Mapa stránek