19012018

Sněmovna podpořila návrh, aby ČR mohla zakázat pěstování GMO, které jsou povoleny v EU

14 GMOStát asi dostane možnost zakázat pěstování geneticky modifikovaných plodin (GMO), které jsou povolené v Evropské unii.

Novelu příslušného zákona o nakládání s geneticky modifikovanými organismy dnes podpořila Sněmovna. Tuto možnost členským státům dala evropská směrnice, Česká republika ji ale zatím kvůli chybějící legislativě nemohla využít.

V Česku se pěstuje pouze geneticky modifikovaná kukuřice, její plochy se ale stále snižují. Letos její výměra klesla skoro o polovinu na necelých 1000 hektarů. Zákaz nebo omezení pěstování by se dával jako nařízení vlády, píše se v důvodové zprávě k novele.

Novela také ruší povinnost oznamování každého nového geneticky modifikovaného organismu, který je hodnocený jako nejméně nebezpečný, na uzavřených pracovištích. Jde například o vysoké školy, nemocnice nebo biotechnologické firmy, tedy o použití v laboratořích pro výzkumné účely.

"Pro 1. kategorii rizika nemusí být zpracován havarijní plán, neboť se jedná o činnosti bez rizika nebo se zanedbatelným rizikem, kde postačí obecné předpisy o bezpečnosti práce," uvádí důvodová zpráva. Novela tak zjednodušuje postupy pro práci s GMO v nejnižší kategorii rizika, aby byla odstraněna nadbytečná administrativa při vědecké práci.

Bude tak stačit jedno oznámení, pouze u první práce s GMO. Ministerstvo nyní přijímá ročně přibližně 60 oznámení o GMO v nízké rizikové kategorii. Doufá, že se mu tak sníží administrativní náklady. O polovinu, na pět let, se také sníží doba, během které si budou muset instituce uchovávat dokumentaci.

ZNAK FINALL

 

Vydává Československá obec legionářská, Sokolská 33, 120 00 Praha 2. Telefon: 224 266 235

Kontakty na Deník legie: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ,  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Mapa stránek