po20112017

Zpět Jste zde: Home Komentáře Pro a proti návštěvě čínského prezidenta, Tibetu a údajných investicích

Pro a proti návštěvě čínského prezidenta, Tibetu a údajných investicích

15 ČínaV souvislosti s návštěvou čínského prezidenta Si Ťin-Phinga v České republice se řešilo mnoho problémů z mnoha stran. Většinou tak, že jedni návštěvu, její průběh a různé okolnosti a události s tím spojené chválili a obhajovali, a jiní odsuzovali.

Jednostranné pohledy

   Mám ale dojem, že většinou šlo o příliš jednostranné pohledy motivované apriorně ideologickými pohledy na to, co je správné a co zlé a politickými záměry a preferencemi autorů.

Investice bez investic

   Obhájci návštěvy a jejího průběhu argumentují například ekonomickými přínosy, které prý tato událost zajistila. Při bližším pohledu je to ale velmi sporné, a spíše se to jeví, jemně řečeno, jako nepravda. Čína prý v ČR letos zrealizuje investice v hodnotě 95 miliard korun. Ovšem přibližně jedna třetina, tedy 27 miliard korun z této částky půjde na překup padesáti procent finanční skupiny J&T Finance Group JTFG čínskou obchodní skupinou CEFC. To znamená, že tyto peníze dostanou majitelé J&T PatrikTkáč a další. Výsledkem bude, že Jbude v čínském vlastnictví. Vzhledem k tomu, že součástí JTFG je banka J&T, získá tak Čína bankovní licenci, která platí pro celou EU. Nejedná se tedy o investici, ze které by vzešla nějaká nová pracovní místa, nebo zavedení výroby s vysokou přidanou hodnotou.

   Druhá třetina je určena na takzvané budoucí operace. Jde o zakoupení podílů ve firmách, pro které pracuje bývalý premiér Petr Nečas, a to v oblasti fotovoltaických technologií.  I tyto peníze dostanou soukromí majitelé a Čína získá v těchto firmách podíl. Ani zde nejde o investici v tom smyslu, jak se tomu většinou rozumí.

   Další část jde na nákup České části soukromé GE-Money bank. Tedy ani v tomto případě se nejedná o investici, přinesení nové výroby, nových pracovních míst nebo technologií. Nic takového.

Čína ve výhodě

   Naopak, ve všech případech se jedná o to, že Čína získá podíly v českých soukromých firmách, peníze zinkasují jejich soukromí majitelé, a Čína získá budoucí zisk z těchto podniků, přístup k technologiím a na Evropský trh. Tedy jednoznačně je tento „obchod“ výrazně výhodný pro Čínu.

   Dále koupila již dříve Pivovary Lobkowicz. Důsledkem bude, že Čína bude dovážet méně piva, vyrobí si ho sama a sama si ho také prodá.

Čínský nákup médií

   Navíc Čínská obchodní skupina CEFC koupila také podíly v Médea Group a Emprese Media, která provozuje televizi Barandov a které vlastní Jaromír Soukup. Zajímavé je pozadí skupiny CEFC. Předseda této skupiny Jie Ťien-ming je poradcem prezidenta Zemana, má vazby na čínské zpravodajské služby a Ústřední vojenskou komisi. To znamená, že tímto postupem Čína získává nástroje, jak mediálně působit v ČR ve svůj prospěch. Například v informování o tom, jak probíhala právě návštěva Si Ťin-Phinga v ČR, protesty a chování policie.

Záměrná expanze

   Často jsou slyšet názory, že Čína nemá expansivní politiku. To je ovšem velký omyl. Stačí se podívat do aktivit v Čínském moři, kde obsazuje různé ostrovy. Nebo do Afriky, kde skupuje a doslova vytěžuje jednotlivé země, a stěhuje tam velké množství svých občanů.

   Nelze také nevidět další Čínské obchodní aktivity po celém světě, včetně Evropy, kde skupuje celé velké podniky, nebo významné podíly, a rozsáhlé nemovitosti.

   Takže jsou jistě důvody k opatrnosti a ostražitosti. Čína se jednoznačně pokouší rozšířit zcela záměrně svůj vliv po celém světě. S tím jde ruku v ruce také rozšiřování mentality a kultury s tím spojené, s působením tajných služeb, mediálních skupin a podobně. Tato kultura je nám cizí, není kompatibilní s pojetím svobody hodnoty individuálního života, jak ho známe a ceníme si ho.

   Jistě nehrozí ze strany Číny nějaké velké bezprostřední nebezpečí. Ale tato Země středu uvažuje ve staletích. A v tomto horizontu ano.

Jak je to s Tibetem? Nikdo neví, jak by to vypadalo bez obsazení

   Za zmínku stojí a argumenty o tom, že Tibet byl před obsazením Čínou zaostalou zemí, kde panoval feudální brutální systém, s těžkými, brutálními tělesnými tresty a otroctvím. Tibet jistě nebyl zemí zaslíbenou. A že byl tedy Čínou osvobozen a přiveden k civilizovanosti.

  Jistě, asi nešlo o zemi zaslíbenou. Ale nikdo nemůže vědět, jak by Tibet vypadal dnes bez čínské invaze. Navíc, Čína, ani ta dnešní, a vůbec ne ta v době obsazení Tibetu, není vzorem ctností. Jde pořád o brutální režim, který provádí někdy úspěšné, někdy méně, experimenty s myšlením a životy obyvatel i s ekonomikou.

Čína není vzorem, ale je možné se v mnohém poučit: pozitivně i negativně

Jistě dosáhla mnoha zajímavých výsledků, ze kterých je možné se poučit, ale na druhou stranu jistě není možné ji v oblasti lidských práv a svobody obdivovat a už vůbec ne následovat. Například v dennodenních popravách a odebírání orgánů na transplantace vězňům.

Na druhou stranu je potřeba se podívat na druhý tábor, který Čínskou návštěvu a její proběh kritizuje. Je pravda, že pompa, kterou byla návštěva provázena, byla zjevně nepřiměřená, iritující a směšně mrazivá.

Podivní čínští civilisté

   Zjevně došlo k podivnému chování policie, která očividně nechala na svrchovaném území ČR působit jednotlivce a skupiny řízené cizím státem, které vůbec nerespektovaly příkazy policie ČR. To vše je mnohonásobně zaznamenáno a nemůže být o tom pochyb. To je velmi nebezpečný a bylo by velkým problémem, pokud by se to stalo trendem.

Chování policie se musí vyšetřit. Nemuselo jít o selhání jednotlivců

   Dalším problémem bylo chování policie vůči českým občanům, kteří vyvěšovali, nebo nosili Tibetské vlajky. Jejich zjevně bezdůvodné a šikanózní perlustrace je neobhajitelné. A tvrzení, že se jednalo o přehnanou aktivitu jednotlivců, neobstojí. Činili tak jak policisté v civilu na FAMU, v domech naproti hotelu, kde čínský prezident bydlel, na ulicích. To není selhání jednotlivců, ale nějaký záměr. A je potřeba zjistit čí.

Nesmí se vrátit staré praktiky

   Mohlo by totiž dojít k tomu, že by se v policii, nebo v její části, znovu rozšířili praktiky předlistopadové policie, kdy se jednalo účelově na objednávku Komunistické strany, dnes na objednávku někoho jiného. Praktiky, kdy by si policie zase mohla myslet, že může beztrestně všechno, protože na ní nikdo nemůže, protože je chránění „shora“.

Jde o problém

   A chování ministra vnitra Milana Chovance a policejního prezidenta Tuhého, ukazuje, že je zde problém. Vše nejdříve popírali, pak bagatelizovali, pak ministr vnitra řekl, že pokud se zjistí, že policie pochybila v tom smyslu, že jednala jinak proti zastáncům návštěvy a jinak proti jejím odpůrcům, tak odstoupí. Pak, když se zjistilo, že tomu tak v mnoha případech je, změnil rétoriku, a nyní tvrdí, že odstoupí, pokud se prokáže, že nějaký vysoký důstojník dal rozkaz k tomu, že by se mělo zakročovat proti příznivcům Tibetu tvrději, než ostatním.

   Naposledy se policejní prezident omluvil děkanovi, kde působili dva policisté v civilu a zjišťovali okolnosti vyvěšení Tibetské vlajky. A nadále se tvrdí, že šlo o selhání dvou jedinců, k čemuž správně děkan FAMU uvedl, že podobné události se odehrály i na jiných místech.

Sláma z bot

   Na neposledním místě je třeba zmínit polické odpůrce návštěvy Čínského prezidenta a podporovatele Tibetu. Politické zneužití a honění hlasů tomu kouká z bot jako sláma.

Jan Kordač

Foro ČTK

ZNAK FINALL

 

Vydává Československá obec legionářská, Sokolská 33, 120 00 Praha 2. Telefon: 224 266 235

Kontakty na Deník legie: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ,  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Mapa stránek