19012018

Zpět Jste zde: Home Lidé Ukrajinského premiéra Jaceňuka asi nahradí rodilá Američanka ministryně Jaresková

Ukrajinského premiéra Jaceňuka asi nahradí rodilá Američanka ministryně Jaresková

14 UKRADENOUkrajinská ministryně financí Natalja Jaresková (viz foto) předběžně vyslovila souhlas s převzetím premiérské funkce. Oznámil to kyjevský list Ukrajinska pravda s odvoláním na své zdroje v prezidentské kanceláři. Jaresková, která dosud návrhy na vedení vládního kabinetu odmítala, má prý ale řadu podmínek.

Dosavadní vláda premiéra Arsenije Jaceňuka v únoru jen těsně přežila hlasování o nedůvěře. Krátce nato ztratila většinovou podporu, když čtyřstrannou parlamentní koalici opustily dvě politické strany. Podle ústavy by měl Jaceňuk do poloviny března získat novou většinu, jinak prezident Petro Porošenko musí vyhlásit mimořádné volby.

Vládní krizi vyvolala demise vlivného ministra hospodářství Aivarase Abromavičiuse, který svůj odchod z vlády spojil s drtivou kritikou nekompetence, korupce a protekčních tlaků v kabinetu. Prakticky ze stejných důvodů krátce po něm odůvodnil svou demisi i náměstek ukrajinského generálního prokurátora.

Lidé z nejbližšího okolí hlavy státu se podle Ukrajinské pravdy v těchto dnech usilovně snaží přemluvit Jaceňuka k demisi. Na polovinu příštího týdne prý chtějí svolat mimořádnou parlamentní schůzi, na níž by měl Jaceňuk odstoupit.

Premiérovou nástupkyní se má stát padesátiletá Jaresková, rodilá Američanka s ukrajinským i americkým občanstvím, která v USA zastávala hospodářské funkce na ministerstvu zahraničí. Působila rovněž v několika vysokých funkcích v privátním sektoru. Na postu ukrajinské ministryně financí pracuje od prosince 2014.

Přes svůj počáteční odpor podle Ukrajinské pravdy nakonec Jaresková s převzetím premiérské funkce souhlasila. Kromě konkrétních personálních požadavků na složení budoucího kabinetu si prý vymínila, že vláda bude technokratická bez partajních kvót a nebude vystavena žádným politickým tlakům. Kabinet by rovněž měl mít podporu všech frakcí dosavadní vládní koalice.

Prezident Porošenko, který podle ústavy po zajištění parlamentní většiny premiéra jmenuje, údajně s podmínkami Jareskové souhlasil.

ZNAK FINALL

 

Vydává Československá obec legionářská, Sokolská 33, 120 00 Praha 2. Telefon: 224 266 235

Kontakty na Deník legie: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ,  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Mapa stránek