19012018

Zpět Jste zde: Home Obrana Syrská opozice zatím nepovažuje datum příštích rozhovorů za jisté

Syrská opozice zatím nepovažuje datum příštích rozhovorů za jisté

14 SYRSyrská opozice chápe nově stanovené datum pro další kolo politických rozhovorů o syrské krizi jako hypotetické. Ani současné příměří podle ní nesplňuje její požadavky na poskytnutí humanitární pomoci Syřanům. Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura (viz foto) stanovil pokračování rozhovorů na 9. březen.

První kolo začalo v lednu, ale 3. února bylo pozastaveno kvůli požadavkům opozice.

"Dokud příměří neumožní plnění podmínek (rezoluce Rady bezpečnosti OSN), veškerá data o obnově rozhovorů zůstávají hypotetická," sdělil dnes představitel opozice George Sabra.

Příměří platí od páteční noci, i když na některých místech se stále bojuje, údajně jenom proti islámským radikálním skupinám, jichž se dohoda o zastavení bojů netýká. Opozice v prvním kole žádala nejen skončení bojů, ale také zpřístupnění obléhaných měst pro humanitární konvoje, ukončení obléhání a propuštění vězňů. Harmonogram rozhovorů, jež byly zatím vedeny odděleně v Ženevě za zprostředkování OSN, stanovuje prosincová rezoluce RB OSN. Počítá se s ukončením bojů, dohodou o nové ústavě a dočasné vládě a přípravě voleb do 18 měsíců.

"Jakou cenu má příměří, jestliže ti, kdo na ně mají dohlížet - Amerika a Rusko - nenutí všechny účastníky, aby je dodrželi," řekl dnes Sabra.

Z porušování příměří se obviňují vzájemně Rusko a Turecko, které se bojů v Sýrii účastní. Mluvčí tureckého ministerstva zahraničí Tanju Bilgiç dnes řekl, že Turecko od pátku útočilo jedině na pozice hnutí Islámský stát (IS). Syrské vládní jednotky a Rusko podle něj pokračují v bombardování od začátku příměří. Odmítl rovněž tvrzení Ruska, podle nějž Turecko dodává do Sýrie zbraně a skrývá je v humanitárních konvojích. Podle Bilgiçe nelze toto obvinění brát vážně. Jeho hlavním účelem je prý skrýt "válečné zločiny" páchané Ruskem.

Jak dnes oznámil Bílý dům, díky ukončení nepřátelských akcí se podařilo zvýšit distribuci humanitární pomoci v zemi. "Naším cílem je zvýšit příliv humanitární pomoci do těch oblastí, které ji nutně potřebují," řekl mluvčí Bílého domu Josh Earnest. Američané rovněž zaznamenali, že od zahájení příměří ubylo leteckých úderů proti opozici a civilistům. Přesto je ale Bílý dům znepokojen zprávami o náletech syrské armády na civilní oblasti, zejména v okolí Latákíje.

"Tyto útoky, pokud se potvrdí, by mohly být zjevným porušením příměří," dodal Earnest.

Foto ČTK

ZNAK FINALL

 

Vydává Československá obec legionářská, Sokolská 33, 120 00 Praha 2. Telefon: 224 266 235

Kontakty na Deník legie: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ,  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Mapa stránek