po20112017

Zpět Jste zde: Home Obrana Rusko začalo se stahováním hlavních vojenských sil ze Sýrie

Rusko začalo se stahováním hlavních vojenských sil ze Sýrie

14 SURusko začalo se stahováním hlavních vojenských sil ze Sýrie. Stalo se tak den po té, co tento krok oznámil a nařídil Ruský prezident Vladimir Putin. Podle jeho slov byly splněny základní úkoly, které byly předem určeny.

Jednotky na základnách v Tartúsu a Hmímímu mají ale zůstat. "Myslím, že úkoly uložené ministerstvu obrany byly zcela splněny. Proto nařizuji zahájit od zítřka (úterý) stahování hlavní části našeho vojenského uskupení ze Syrské arabské republiky," citovala agentura TASS z Putinova prohlášení. O ruském kroku následně šéf Kremlu telefonicky hovořil s americkým prezidentem Barackem Obamou.

Putin pro mnohé nečekané oznámení učinil při setkání s ministry zahraničí Sergejem Lavrovem a obrany Sergejem Šojguem. Podle ruského prezidenta ale dál mají "v dosavadním režimu fungovat ruské body" v Tartúsu, kde je námořní základna, a v Hmímímu, kde se nachází letecká základna. Část vojáků, kteří v Sýrii zůstanou, bude mít za úkol kontrolovat dodržování příměří, dodal prezident, který je z titulu funkce hlavy státu zároveň vrchním velitelem ruských ozbrojených sil.

Podle různých odhadů má Rusko v Sýrii asi 4000 mužů a asi 80 letadel a vrtulníků.

Putin o stahování ruských sil následně telefonicky hovořil se šéfem Bílého domu. Obama podle svého mluvčího ocenil omezení násilí, k němuž vedlo současné příměří zprostředkované velmocemi. Zároveň však podotkl, že pokračující ofenzivní akce syrské armády může vážně ohrozit mírové snahy. "Oba prezidenti vyzvali k zesílení procesu politického urovnávání syrského konfliktu a vyjádřili svou podporu rozhovorům mezi syrskou vládou a opozicí začínajícím v Ženevě," uvedl v prohlášení Kreml.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov řekl, že Putin zahájení odsunu ruských sil předem projednal a dohodl se syrským prezidentem Bašárem Asadem. "O všem, co prezident řekl, byli informováni naši syrští kolegové a vše bylo dohodnutu s prezidentem Asadem," řekl novinářům.

Zároveň sdělil, že Putin s Asadem mluvili telefonicky dnes na žádost ruské strany. Na dotaz jednoho z novinářů upřesnil, že tématem rozhovoru nebyl budoucí osud syrského prezidenta. Asadův odchod je jedním z hlavních požadavků syrské opozice.

Ministr obrany Šojgu podle agentury TASS Putinovi řekl, že ruské jednotky v Sýrii zlikvidovaly přes 2000 "banditů" pocházejících z Ruska, včetně 17 polních velitelů. Od 30. září podle něj ruské letectvo provedlo přes 9000 letů a byly provedeny údery velmi přesnými zbraněmi na vzdálenost více než půldruhého tisíce kilometrů.

Rusové od začátku náletů tvrdili, že útočí na cíle organizace Islámský stát. Ze západních zemí ale byli kritizováni, že bojují i proti takzvané umírněné opozici. Mnohé opoziční ozbrojence bojující proti Asadovu režimu však Moskva považuje za teroristy.

Mezi úspěchy ministr Šojgu také zařadil zničení 209 objektů spojených s těžbou ropy a přečerpávání paliva a na 2000 prostředků pro přepravu ropných produktů. Díky ruské letecké podpoře podle ministra syrští vojáci osvobodili na 400 měst a obcí a přes 10.000 kilometrů čtverečních území.

Zahájení odsunu ruských sil ze Sýrie má být podle Putina "dobrým impulsem pro proces jednání syrských politických sil". "Doufám, že dnešní rozhodnutí bude dobrým signálem pro všechny strany konfliktu," uvedl ruský prezident.

ZNAK FINALL

 

Vydává Československá obec legionářská, Sokolská 33, 120 00 Praha 2. Telefon: 224 266 235

Kontakty na Deník legie: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ,  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Mapa stránek