19012018

Zpět Jste zde: Home Politika Podler Klause summit k migraci nemá moc výsledků a ve slovenských volbách jasně zvítězili antimigranti

Podler Klause summit k migraci nemá moc výsledků a ve slovenských volbách jasně zvítězili antimigranti

14 KLSummit Evropské unie a Turecka k migraci mnoho výsledků nepřinesl, je přesvědčen bývalý prezident Václav Klaus. Na summit podle něj přišlo silné Turecko, které si diktuje, protože cítí slabost Evropské unie.

"Zaprvé si myslím, že moc výsledků nemá. Protože se nedohodli a pokud jsem dobře informován, tak to posunuli," řekl Klaus o výsledcích summitu, na kterém evropští lídři jednali o řešení migrační krize. Na summit podle něj přišlo "sebevědomé, suverénní, silné Turecko", které si diktuje podmínky.

"A diktuje si proto, že cítí slabost Evropské unie, jejích představitelů a maximálně jim nahrává paní Merkelová. Tudíž logicky Turecko se chová jako racionální hráč, který když je příležitost, okamžitě udeří a okamžitě zvyšuje své požadavky," dodal. Výsledky ho nepřekvapily.

Přivítal ale to, že se "konečně po tři čtvrtě roce začínají dělat nějaké kroky a něco se brzdí, omezuje, zastavuje, nebo aspoň se vyhrožuje tím zastavováním". Dojít k tomu ale mělo dřív, za což podle Klause dějiny "pány Tusky" odsoudí. Zároveň poznamenal, že pokud by se uzavřela balkánská cesta, bude to bezvadné. "Ale tím se potichounku migrantům říká: Zkuste to jinudy," řekl.

Klaus dnes také řekl, že zastavil úsilí o vznik široké platformy k migraci, kterou chtěl založit. Důvodem je, že se našlo více těch, kteří se jasně vyslovují proti migraci. "Myslím, že teď to začíná žít jiným životem, nabralo to jinou dominantu a teď by bylo potřeba tu iniciativu přeformátovat," podotkl.

Za současné bojiště Evropy Klaus považuje Německo, protože tamní vývoj je důležitý nejen pro Německo, ale pro celou Evropu. Za fenomén považuje "mimořádný vzestup" euroskeptické strany Alternativa pro Německo (AfD), která bývá označována za populistickou. "Protože sdílím řadu jejích názorů, tak tam jezdím na různé předvolební akce. Tento týden budu na dvou," řekl Klaus.

Zaujaly ho prý komunální volby v Hesensku a tamní úspěch AfD. "To, že podle předběžných výsledků AfD dostala 13,2 procenta, je velmi nadějné a snad to naznačuje, že se Němci probouzejí," podotkl.

V Německu prý cítí velké změny. Za nejviditelnější důvod považuje uprchlickou krizi, i když ta je podle něj jenom "dalším z viditelných projevů dávno existující hluboké krize, která nastala v Evropě a primárně v Evropské unii".

Václav Klaus se také vyjádřil k výsledku slovenských voleb. Podle jeho slov jednoznačně zvítězili antimigranti, oslabení premiéra Roberta Fica a jeho strany Smer je negativní. Neúspěch proevropských stran ve slovenských volbách je podle něj naopak pozitivní.

"Pro mě negativní věcí je oslabení Fica, jeho Smeru. Protože pro mě byl Fico jedinou zárukou ve střední a východní Evropě, spolu s (maďarským premiérem Viktorem) Orbánem, že je možné tvrdě vystupovat s našimi názory a požadavky v rámci Evropské unie," řekl Klaus. Oslabení po volbách podle Klause Ficovi v EU nepomůže. "I když o 28 procentech by jakákoli česká politická strana jen snila, a tím pádem obdivuji škodolibost některých našich komentátorů," podotkl.

Na Slovensku Klaus nevidí s výjimkou Fica racionální a státnické chování. Ostatní strany, které se dostaly do Parlamentu, prý zapomněly, že už volby skončily a chovají se, jako by volební kampaň pokračovala a uchylují se k siláckým výrokům. "Teď mají mlčet a hledat v kuloárových jednáních nějaká pragmatická, racionální řešení situace, která tam nastala. To mně ukazuje jistou nevyzrálost slovenské politické scény," řekl bývalý prezident.

Za pozitivní označil prohlášení prezidenta Andreje Kisky, že pověří Fica sestavením vlády. "Já bych velmi panu Ficovi přál, aby uspěl. Říkám to jako někdo, kdo ideologicky v tom standardním pravolevém pohledu není žádným člověkem blízkým Ficovi," řekl s tím, že je schopen se přes tento rozdíl "přehoupnout".

Klaus nepovažuje nyní za hlavní věc, zda se podaří vytvořit lepší či horší důchodovou reformu nebo otázku minimální mzdy. "O to opravdu teď nejde. To, o co teď v Evropě jde, je migrační krize, a tím hrozící degradace evropského kontinentu," řekl. Proto prý preferuje člověka s jasnými výroky. "A nejenom výroky, on demonstroval svým chováním v posledních měsících, že to jsou nejenom výroky, ale že to je autentický postoj," dodal Klaus.

Slovenské volby vyhrál Ficův Smer, proti předchozím volbám ale výrazně ztratil a musí hledat politického partnera. Politologové i média bezprostředně po zveřejnění výsledků voleb hovořili o patové situaci, předpovídali komplikovaná jednání o příští vládě a zmiňovali možnost předčasných voleb.

Povolební situaci zkomplikoval i úspěch extremistické strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko. Podle Klause je třeba vzít na vědomí, že tato strana má na Slovensku své voliče. On sám by ji ale určitě nevolil a děsil by se toho, že by podobná strana získala v Česku stejnou pozici.

"Ať se každý zamyslí nad tím, jaké prounijní postoje je vedly k tomu, že se řada voličů na to dívá až takhle ostře. Ať se každý zamyslí, nakolik se Slovensku vyplatilo být eurohujerský za vlády (Mikuláše) Dzurindy, (Ivana) Mikloše, (Ivety) Radičové a vstoupit do eura," řekl Klaus.

Dodal, že se velmi obává podobného vývoje v Česku. "Sobotkovská vláda je přesně taková přílišně proevropská vláda a myslím si, že mu to také mohou voliči spočítat," zdůraznil. "Posilování nejrůznějších seskupení u nás, které já bych do úplného standardu politického spektra nepovažoval, neřadil, tak já si myslím, že něco naznačuje," dodal.

Uvítal by proto posílení standardních politických stran, především ODS. "Protože to vakuum, které ODS vytváří na naší politické scéně, je bohužel vyplňováno někým úplně jiným," dodal Klaus, který ODS v roce 1991 založil a byl jejím dlouholetým předsedou.

ZNAK FINALL

 

Vydává Československá obec legionářská, Sokolská 33, 120 00 Praha 2. Telefon: 224 266 235

Kontakty na Deník legie: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ,  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Mapa stránek