so20012018

Zpět Jste zde: Home Spravedlnost Policejní prezident Tuhý se omluvil za činnost policistů na FAMU

Policejní prezident Tuhý se omluvil za činnost policistů na FAMU

15 TUHYTomáš Tuhý, policejní prezident, se omluvil formou dopisud děkanovi FAMU Pavlu Jechovi za to, že dva policisté v době se v době pobytu činského precidenta Si Ťin-phinga v ČR přišli do budovy fakulty kvůli vyvěšeným tibetským vlajkám. Podle jeho sdělení byl postup plicistů nevhodný a nadbytečný. Kvůli tou čelí dva policiste rárnému řízení. Dopis byl zveřejněn ba stránkách Policie ČR.

V budově FAMU se o vlajku zajímali dva policisté v civilu, kteří se uváděli, že jsou příslučníky kriminální policie.

   Policejní prezident spolu s ministrem vnitra Milan Chovancem se tentýž den sešli s děkanem FAMU Jechem osobně v boduvě akademie a snažili se záležitost vysvětlit.  Ministr Chovanec však již dříve uvedl, že se ze strany policie nejdnalo o porušení zákona, ale žepolicie byla neobratná a zbytečně horlivá.

   Podle policejního prezidenta bylo zjišťování, kdo užití vlajky povolil a zda o něm ví vedení školy vědělo, způsobeno jen komunikační chybou a přílišnou aktivitou policistů. V dopise uvádí, že Policie ČR prohlašuje, že "nebyl vydán žádný pokyn k odstranění symbolů Tibetu z budovy FAMU, ani jiným způsobem nedošlo k zásahu do práva na vyjádření názorů osob v této budově, což bylo v rámci šetření potvrzeno i zaměstnanci FAMU".

   Kárné řízení bylo zahájeno s vedoucím policistou obvodního ředitelství policie Praha I, který vydal pokyn podřízeným policistům k problematické návštěvě budovy FAMU, a s policistou specializovaného celorepublikového útvaru, který jako koordinátor bezpečnostních opatření v této oblasti provedení tohoto úkonu vyžadoval.

   Šéf policie Tuhý také uvedl, že v manuálu pro policisty určeném pro celou akci bylo výslovně zdůrazněno právo na svobodné vyjadřování. Policisté prý dostali jasné instrukce, že vyvěšování vlajek, jako třeba tibetské, není v rozporu s právem. Byli prý také upozorněni na to, že zákonu neodporuje ani projevování názorů opačných, než zastávala čínská delegace.

Děkan FAMU po jednání uvedl, že se ale nejdnalo poze o zásahy na FAMU, ale i v jiných podobných případech. Kromě incidentu na FAMU totiž zasahovala policie v souvislosti s návštěvou čínského prezidenta ve dnech 28. až 30. března v celé řadě případů, a to jak proti odpůrcům, tak i příznivcům prezidenta. Výsledky prověřování celého bezpečnostního opatření chce policie zveřejnit koncem týdne.

Legie

Foto ČTK

ZNAK FINALL

 

Vydává Československá obec legionářská, Sokolská 33, 120 00 Praha 2. Telefon: 224 266 235

Kontakty na Deník legie: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ,  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Mapa stránek