čt18012018

Podle Hizballáhu rozdmýchává Saúdská Arábie konflikt v Libanonu

14 NASRALKALibanon byl Saúdskou Arábii zatažen do nové fáze politického konfliktu. Stalo se tak poté, co Rijád v únoru vypověděl miliardovou finanční pomoc libanonské armádě a policii.

Ve svém televizním projevu to uvedl vůdce radikálního šíitského Hizballáhu Hasan Nasralláh (viz foto). Země ale podle něj není na pokraji občanské války.

"Je jasné, že od oznámení o zastavení dotací a od dalších saúdskoarabských opatření jsme vstoupili do nové fáze politického a mediálního boje, který Saúdská Arábie vyhrotila," řekl Nasralláh. Jak ale dodal, je v národním zájmu, aby libanonská vláda přežila, a jeho Hizballáh nemá v úmyslu z ní rezignovat. Saúdská Arábie podle něj rozdmýchává spory mezi šíity a sunnity na Blízkém východě, Rijád rovněž obvinil s tím, že stojí za bombovými útoky v Libanonu.

Rijád v únoru nečekaně vypověděl finanční pomoc Libanonu. Jde o tři miliardy dolarů (73 miliardy korun) určených k modernizaci libanonské armády a o miliardu dolarů pro policejní síly. Království to zdůvodnilo nepřátelskými pozicemi Libanonu, za nimiž údajně stojí Hizballáh. Libanon jako jedna z mála arabských zemí neodsoudil útok na saúdskoarabské velvyslanectví v Íránu. Odehrál se v lednu krátce po popravě šíitského duchovního v Saúdské Arábii.

Šíitský Hizballáh je zastoupen v parlamentu a vládě a Írán patří k jeho hlavním sponzorům. Členové ozbrojeného křídla Hizballáhu bojují spolu s Íránci v syrské válce na straně tamní vlády. Saúdská Arábie naopak stojí v táboře oponentů Damašku.

Foto ČTK

ZNAK FINALL

 

Vydává Československá obec legionářská, Sokolská 33, 120 00 Praha 2. Telefon: 224 266 235

Kontakty na Deník legie: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ,  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Mapa stránek