po20112017

Europoslanci jsou ohledně dohody s Tureckem skeptičtí

14 PAREuroposlanci na svém zasedání ve Štrasburku kritizovali předběžnou dohodu s Tureckem o vracení migrantů, která vznikla na pondělním summitu lídrů EU a Ankary. Podle levice jde o morální selhání a obchod s lidmi, rizika dohody ale vidí i pravice, podle níž přesto může jít o schůdné řešení současné migrační krize.

"Poprvé tady máme komplexní řešení... výsledek (summitu) je pozitivní," řekl na úvod debaty europoslanců Manfred Weber, předseda Evropské lidové strany (EPP), což je největší parlamentní frakce. Zároveň však zdůraznil, že Evropská unie by si měl dát pozor, aby šlo ve vztahu s Ankarou o partnerství a nikoli o závislost. Sliby, které se chystá osmadvacítka Turecku dát ohledně otevření nových kapitol v přístupových rozhovorech a uvolnění vízového režimu, by podle něj neměly být "bianko šekem", ale měly by následovat po splnění předem daných podmínek.

Také šéf socialistické frakce S&D Gianni Pitella vidí rámcovou dohodu s Tureckem jako "nezbytný krok" na cestě k řešení, podle něj ale unie nesmí sklouznout k tomu, aby s uprchlíky nakládala jako "koňský handlíř". "Naše problémy by neměli řešit ostatní," řekl.

"Jsem skeptický a kritický. My přenecháváme řešení problému jiným," řekl ve svém vypjatém projevu šéf frakce Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE) Guy Verhofstadt. "Když se na tu dohodu podívám, pak to vypadá, jako by Američané žádali, aby se Mexičané starali o jejich hranice," dodal s tím, že Evropská unie se nesmí vzdát kontroly svých hranic a musí převzít plnou zodpovědnost.

Předběžná dohoda s Tureckem říká, že Turci převezmou zpět všechny syrské migranty, kteří se od zatím ještě nedohodnutého data nelegálním způsobem dostanou na řecké ostrovy. Osmadvacítka by recipročně měla přebírat přímo z Turecka stejný počet syrských uprchlíků s nárokem na azyl.

Návrh dohody, která by podle svých iniciátorů měla zhatit aktivity pašeráků přepravujících Syřany z Turecka na řecké ostrovy, se dočkal na půdě Evropského parlamentu kritiky už v úterý, kdy se proti němu ohradil Vysoký komisař OSN pro uprchlíky (UNHCR) Filippo Grandi. Ten jménem UNHCR varoval, že dohoda o paušálním vracení imigrantů by mohla být porušením evropského a mezinárodního práva. Výhrady mají i některé členské státy EU včetně Česka, které se obávají, že by dohoda mohla vést ke zvýšení stávajících kvót pro přerozdělování uprchlíků.

ZNAK FINALL

 

Vydává Československá obec legionářská, Sokolská 33, 120 00 Praha 2. Telefon: 224 266 235

Kontakty na Deník legie: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ,  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Mapa stránek